THIGH LIFT
The “Lateral Lift” method involves lipoplasty of the fat and skin from waist to buttock area. The crescent of skin, high up in the groin is then removed and the tissues below this are loosened - enabling them to be pulled up - and the ed Fascia Transfer (Lip Enhancement) - a sheet of muscle is taken from the temporal area and implanted in lip to provide a fuller look to the lips ges sewn together. Deep stitches are secured to the ligaments and bone so there is less of a tendency for the skin to fall down.
NOSE RESHAPING
Egepol has become well known for our work in nose sculptor and artistry. With advanced techniques, such as computer imaging, we can create a beautiful design and shape that complements and provides balance to the entire face. Also, we have on an ENT Doctor & specialist on staff (Ear, Nose, Throat) to ensure individuals with breathing problems are well taken care of.
FACE LIFT, FULL FACIAL REJUVENATION
It includes a full brow / forehead / face and neck lift together with tightening of the upper and lower eyelids or eye bag removal. Also mechanical or chemical peeling of the skin around the mouth. When required, filler will be used to insert in those areas of the face that need adjustment because of extreme gravities.

Vizyonumuz

Ege Estetik ve Plastik Kliniği olarak,  ne kadar ciddi bir iş yaptımızın farkındayız. Her ne kadar “estetik” zevk için yapılan bir operasyonlar zinciri olarak görülse de, durumun hiç de öyle olmadığını biliyoruz. İyi görünmenin artık neredeyse bir gereklilik olduğu günümüzde, hastalarımıza mümkün olan en iyi ve en doğru çözümü sunmak birinci görevimiz.

Kliniğimizden adım atan herkes şundan emin olmalıdır: Ne kadar isterseniz isteyin, burada asla size uymayan bir operasyon yapılmaz, konforunuzdan vazgeçmeniz gerekmez ve asla gereğinden fazla para ödemezsiniz. Kısaca önerilerimize uyduğunuz takdirde evinize mutsuz dönme olasılığınız neredeyse yoktur.

  • Ege Estetik ve Plastik Kliniği hekimleri en son trendleri takip etmek için yılda en az iki kez yurtdışı konferanslara katılır, uygulamaları eğitimden geçer.
  • Hastayı hakları konusunda bilinçlendirir.
  • Operasyon öncesi ve sonrasındaki riskleri hastasıyla paylaşır.